03. 11. 2015
Začinite jesen
Vanila, kari, đumbir...
Jesen donosi mirise tople, poželjne, ukusne...Koji nas podsećaju na dom, na bakinu kuhinju ispunjenu kolačima. Bude nam želju da se ušuškamo i uživamo. Začini koje smo izabrali da Vam predstavimo podižu raspoloženje, smanjuju apetit i zavode. Bilo da ih koristite u ishrani, napravite čaj ili nakapate u kupku, delovaće blagotvorno.
Vanila: Opojni miris
Vanila, kraljica začina, nezaobilazna je kad su u pitanju kolači, jer daje bogatu aromu i ukus. To je sladak začin koji se dobija sušenjem mahune jedne od vrsta orhideja. Vanila se koristi kao štapić,prah ili ekstrat vanile. Štapić se koristi u komadu, nakon što se osuši, može ponovo da se koristi. Zapadna civilizacija se prvi put susrela sa ovom biljkom zahvaljujući Kristoforu Kolumbu. Pet vekova kasnije ona je i dalje jedan od napopularnijih afrodizijaka.
Ako vam ovaj miris prija, nabavite parfem koji ga sadrži među sastojcima. Kažu da smanjuje apetit i sadrži feromone koji naročito privlače muškarce. Vitki i zavodljivi, zvuči odlično!
Kari: Moćna mešavina
Kari je mešavina začina, koja se pravi na preko 200 različitih načina. Neke mešavine su veoma blage, a neke papreno ljute. Najčešće je kombinacija sledećih začina koji variraju u količinskom odnosu: kurkuma, koja daje boju, korijander, kumin, biber, čili, đumbir, cimet, karanfilić, muskatni oraščić, mak i so.
Kari se u Indiji koristi već hiljadama godina, a ovaj začin je i jedan od najmoćnijih prirodnih lekova. Kari podstiče razgradnju masnoća u organizmu, kao i lučenje enzima koji učestvuju u procesu varenja. Sastojak kurkuma pozitivno deluje kod obolelih od raka i alchajmerove bolesti.
Preuzimanje te začinske mešavine omogućilo je lako i jednostavno imitiranje mirisa i ukusa tradiocionalne indijske kuhinje. Kod nas može da se pronađe u bolje opremljenim marketima i prodavnicama zdrave hrane. Koristi se za jela od pirinča, ribe, za meso, piletinu i razne vrste soseva.
Đumbir: Začin i lek
Đumbir je tropska zacinska biljka koja je bila poznata još pre 2000. godina, potiče iz predela jugoistočne Azije. Najviše se koristi u Indiji i Kini kao lek i kao začin. Slatkasto pikantani ukus đumbira sve češće se oseća i na našim trpezama. U prodavnicama ga možete naći kao svež koren ili u prahu. Koren se struže neposredno pred upotrebu, prijatnog je mirisa poput limuna , ali pomalo ljutkast. Indijci ga koriste čak i za kolače, a u našoj varijanti najbolje se slaže uz pečurke, meso, ribu, pirinač i jela od povrća.
Lekovita svojstva djumbira su zaista mnogobrojna: smiruje kašalj i prehladu, sprečava pojavu glavobolja i migrene, ima antiseptično dejstvo. Obloge od djumbirove vode povećavaju cirkulaciju i šire krvne sudove, ublažavaju akutne i hronične bolove kod reumatizma, artritisa, stomačnih grčeva, kamena u bubregu i žučnoj kesi, zubobolje, asmatičnih napada, bronhitisa, zapaljenja jetre, prostate, ubrzavaju regeneraciju oštećenog tkiva, ublažavaju napetost mišića.
Dovoljna je mala količina ovog moćnog začina, te nemojte preterivati!