14. 12. 2015
Novogodišnje tradicije u svetu
U Brazilu postoji verovanje da je sočivo simbol zdravlja, i zbog toga na prvi dan Nove godine, Brazilci na svoje trpeze iznose supu od sočiva i pirinač. Visoke sveštenice lokalnog vudu plemena na dan dočeka Nove godine oblače plave suknje i bele bluze za ceremoniju posvećenu boginji vode Yemanji a, "žrtveni" čamac pun cveća, nakita i sveća se pušta u more sa najpoznatije plaži u Rio de ženeiru, Ipanemi.
U Južnoj Africi doček Nove godine obeležavaju zvona sa crkve i pucnji iz pištolja. Za one koji žive u Kejptaunu, prvi i drugi januar su veoma živopisni, jer se na ulicama održavaju mnogi karnevali za vreme kojih se građani oblače u šarene kostime i plešu na ulicama iz zvuk bubnjeva.
Britanci smatraju da se sreća i bogatstvo za narednu godinu nalaze u rukama prvog gosta i zato prvi psetilac u novoj godini bi trebalo da bude muškarac, koji nosi poklone. Tradicionalni pokloni su ugalj za vatru, vekna hleba i piće za gazdu kuće. Gost bi trebalo da uđe na prednja vrata, ali da izađe na zadnja. Prvi gosti u novoj godini, koji dođu bez poklona, nisu pozvani da uđu u kuću.
Japanska Nova godina Oshogatsu je jako bitan period za japanske porodice, kada su sve prodavnice, fabrike i firme zatvorene. Japanci svoje kuće u čast bogova sreće kite borovim granama koje simboliziuje dugovečnost, bambusovim stabljikaka koje simbolizuju blagostanje, i šljivom čiji procvat procvat simbolizuje plemenitost
Kineska Nova godina se dočekuje između 21. januara i 20. februara, ove sezone to će biti 8. februar 2016. Tačan datum se određuje prema lunarnom kalendaru, prem kom mesec označava početak svakog narednog meseca. Za Kinesku Novu godinu, na svim ulaznim vratima se nanosi sloj crvene boje, koja je simbol dobre sreće i radosti. Iako svi članovi porodice pripremaju novogodišnju večeru, svi noževi iz kuće se na jedan dan sklone na sigurno, kako se niko ne bi povredio, jer na taj način čuva se sreća porodice u narednoj godini.
Tajlandski festival Nove godine se zove Songkran, i traje od 13. do 15. aprila, po Gregorijankom kalendaru. Postoje razni običaji koji se ponavljaju već hiljadama godina, kao što je prskanje vodom, kako bi se bogovi oraspoložili i kako bi naredna godina bila puna kiša, a uz to se sve statute Bude operu. Pored toga stanovnici Tajlanda posećuju manastire, gde se mole i ostavljaju pirinač, voće i neku drugu hranu kao poklone.
Kada krene da kuca ponoć, običaj u Španiji je da se pojede 12 zrna grožđe. Za svaki zvuk zvona, pojede se po jedno zrno, sve dok sat ne otkuca 12 puta. Oni koji se drže ovog običaja, u narednih dvanaest meseci će imati sreću u životu.
Prvi januar je veoma bitan datum u Grčkoj, jer to nije samo prvi dan nove godine, već i dan Svetog Bazila, jednog od osnivača Grčke Pravoslavne crkve. On je zapamćen po svojoj dobroti i velikodušnosti prema siromašnima. Na taj dan se pravi poseban novogodišnji hleb, sa novčićem u testu. Prvo parče je za Isusovo dete, drugo za glavu kuće, a treće je za čitavu kuću. Ako se u trećem parčetu nalazi novčić, te godine će proleće doći ranije.
U Mađarskoj, običaj je da se zapali figura pod nazivom "Jack Straw", koji predstavlja svo zlo i nesreće koje su se desile u prošloj godini i koje treba da budu spaljene. Ova figura se nosi kroz selo ili grad, dok potpuno ne izgori.
Sicilijanci veruju da oni koji na Novu godinu jedu lazenje, imaće sreće, a oni koji jedu bilo kojiu drugu vrstu testenine, naredna godina će biti loša.
U Nemačkoj , običaj je da se u hladnu vodu spusti vrelo olovo, i da se iz oblika koji se formira prorekne budućnost. Ako se formira u obliku srca ili prstena predstavlja venčanje, brod putovanje, a prase predstavlja narednu godinu sa puno hrane.
U Danskoj se smatra da ćete imati srećnu godinu ako se na dan Nove godine ispred vaših vrata nađe gomila polupanog posuđa. Staro posuđe se čuva tokom cele godine, i onda prijatelji jedni drugima to posuđe bacaju ispred ulaznih vrata. Onoliko koliko imate slomljenih posuđa, pokazuje koliko imate prijatelja. Danci na taj dan željno iščekuju na televiziji i radiju prenos govora Kralja u 18 časova i zvuk zvona na satu na Gradskoj skupštini u Kopenhagenu, koji označava početak Nove godine.