Štampaj

Pošalji prijatelju

04. 12. 2012

Od početka vremena

Sydney

Od Srbije do Australije let traje oko 22 sata ili ukoliko računate u avionskim obrocima doručak, ručak i večera. Ali to ne treba da vam bude prepreka da posetite jedan od najlepših gradova, Sydney, koji zaista ima šta da ponudi. To je najmnogoljudniji i najstariji grad u Australiji, osnovan 1788. godine kao prva britanska kolonija. Prvi naziv koji je nosio bio je New Albion, ali je kasnije preimenovan u "Sydney" prema britanskom ministru unutrašnjih poslova Thomasu Townshendu, lordu od Sydneya.Područje Sydneya broji oko 4,1 milion stanovnika, dok u užem centru grada broji živi 168 682 stanovnika.

Iako je glavni grad Australije Canberra, Sydney ne zaostaje za njim po ekonomskom, saobraćajnom i kulturnom značaju. U njemu su se 2000. godine održale XXVII. Olimpijske igre, a bio je i domaćin Svetskog dana mladih 2008. godine.

Zbog svog lepog položaja, na jugoistoku Australije, oko zaliva Botany Bay, fantastičnih plaža poput najpoznatije Bondi i umereno tople klime, Sydney je jedno od omiljenih turističkih odredišta. Kažu da ovde Nova godina prvo stiže, pa je možda baš to razlog da upravo tu, ispratite staru. Tada Sydney u toploj ponoći, postaje prava svetleća parada. Novogodišnji doček u sidnejskoj luci je poznat po najlepšem vatrometu na svetu. Okupi se više od  4.000 vlasnika čamaca i brodića, kako bi prisustvovali tradicionalnim ponoćnim vatrometima na Lučkom mostu i iznad zdanja sidnejske Opere, simbola grada. Doček na trgu ili plažama  je veseo uz muziku i zvuke zviždaljki i truba. Imućniji to veče provode na nekom od luksuznih brodova odakle mogu da posmatraju spektakularne svetlosne efekte.

Inače, Austalija zauzima visoko mesto u mnogim istraživanjima kvaliteta života. Dug životni vek, zdravstveno osiguranje, besplatno obrazovanje i zaštita građanskih sloboda u političkih prava su samo od nekih povlastica koje imaju stanovnici.

Prvi stanovnici ovog područja bili su Aboridžini, koji su nastanili ovaj kontinet pre 40.000 godina. Oni veruju da se u Australiji nalaze od početka, pa odatle njihov naziv "aboridžin" što znači "od početka". Dugo su živeli izolovano i tako sačuvali jedinstvenu kulturu, neobičan jezik i fizionomiju. Odlikuju ih tamno smedja koža, bujna kosa i brada. Crte lica su im nalik na pračoveka. Imaju i svoju zastavu koja je kombinacija tri boje: crna je simbol naroda Aboridžina, crvena je simbol zemlje, a žuta je simbol Sunca.

Dolaskom Evropljana potisnuti su u unutrašnjost zemlje i u rezervate, gde se njihov broj drastično smanjivao svake godine. Na to su uticali nepovoljni životni uslovi, zarazne bolesti, ali i alkohol i opijum. Mali broj koji je preostao predstavlja takoreći turističku atrakciju. Prekrivene prirodnim bojama po licu i telu, zatećićete ih kako po centru grada izrađuju i prodaju tradicionalne komade poput starog oružja koplja i bumeranga ili narodnog instrumenta diggeri-dooa, drvenog roga velikih proporcija. Sve je oslikano tipičnim aboridžanskim stilom u vidu gomile raznobojnih tačkica. Vrlo dekorativno izgleda, pa ukoliko ne uspete da proizvedete specifične melodije poput pravog starosedeoca, ostaće vam lep suvenir kao uspomena. Takođe, većina turista napuni svoje kofere i plišanim koalama, koje su tipične za ovo podneblje.

U Australiji su se biljke i životinje razvile odvojeno od drugih delova sveta, pa su zbog toga određene vrste specifične samo za ovo podneblje. Guste šume eukaliptusa, koale i kenguri su na neki način postali zaštitni znak. Pojedini predeli poput planine Blue Mountains s strmim stenama i ostacima kulture Aboridžina na listi su Svetske baštine UNESCO-a. U Sidneju se nalazi i kraljevska botanička bašta koja je najveća i najstarija botanička bašta u Australiji.

Preporuka za najlepše panoramske poglede na Sydney i njegovu luku su vidikovac na tornju Sydney Tower, koji je visok 305 m i pogled sa mosta Sydney Harbour Bridge, koji je projektovao arhitekta Ralph Freeman. Odatle se vidi i prelepo uređeni Hyde Park, koji je izgrađen na mestu nekadašnje močvare u kojoj su aboridžini lovili još u 18. veku. Turističku atrakciju predstavlja i najslavnija građevina Sydneyska Opera delo danskog arhitekta Jorna Utzona, na mestu nekadašnjeg utvrđenja Fort Macquarie. Sagrađena je u ekspresionističkom stilu i uvrštena na listu Svetske baštine UNESCO-a. Sydney je bogat građevinama u viktorijanskom stilu iz 19. veka, kao što je Gradska većnica i crkve koje su stisnute između visokih modernih solitera.

Ukoliko prođete kroz četvrt Rocks, na Circular Quay dokovima, osetićete duh prošlosti, kada su se sa prekookeanskih brodova iskrcavali i ukrcavali putnici i roba.

Muzej koji ne smete da propustite je posvećen lokalnoj svetici Mary MacKillop, zaštitnici Australijanaca. Aboridžanski umetnik Sakshi Anmatyerre, oslikao je tavanicu prikazom tri legende, tradicionalnim tačkama kojih ima preko 10 752.

Nešto drugačiji i neformalniji doživljaj Sydneya omogućava Mardi Gras festival, prilika da vidite raznobojne kostime, eksploziju kiča, šljokica i pozitivne energije. Australijska vlast se raduje, jer zahvaljujući rekama posetioca iz svih krajeva sveta, novac se sliva u državnu blagajnu.

Za one koji ne preskaču obilazak šoping centra, tu je monumentalna zgrada Queen Victoria Building, u kojoj se nalazi veliki broj radnji. Iako je izgrađena u 19. veku posedovala je velike teretne liftove, što je tada bilo revolucionarno otkriće.

Ako se pitate koji je to najpoznatiji modni proizvod sa ovog podneblja, odgovor je popularne UGG čizme. Iako se vodi rasprava oko porekla između Novog Zelanda i Australije, jasna je njihova prvobitna namena, da surferima greje noge nakon izlaska iz vode.

Jedan od najpoznatijih kreatora rođenih u Sydney je Peter Morrissey, dobitnik brojnih priznanja za kreatora godine, a poslednja nagrada u nizu je Cleo Maybelline Fashion Awards za 2004. godinu.

U Sydney su rođeni poznati glumci, a samo neki od njih su Hugh Jackman, Toni Collette, Julian McMahon i Peta Wilson. Takođe, sidnejski ‘’proizvod’’ su i popularni modeli Elle Macpherson i Miranda Kerr.

Preporučujemo i da pogledate televizijski program koji nam stiže direktno sa najlepše plaže Bondi Vet i prati život Dr Chrisa Browna i njegovu veterinarsku kliniku.

Preplanuli lepi ljudi, koji većinu dana provode surfujući, duga istorija i zadivljujuća arhitektura čine Sydney vrednim za obilazak. Ako se odlučite da posetite ovu destinaciju, podesite svoj sat na +9 časova unapred i uživajte!

Preporučujemo

foto

06. 09. 17

Najlepše fotografije veridbi u 2017. godini

Ko kaže da bajke ne postoje?!

foto

14. 08. 17

Dama među oblacima

Svet na dlanu...kroz pilotsku kabinu

Search