Štampaj Štampaj

Pošalji prijatelju

26. 02. 2014

Savet stručnjaka: Prevencija za očuvanje zdravlja

Najvažnija karika

Zdravlje kod većine građana postaje visoko vrednovano tek onda kada je već na neki način narušeno i kada su prvi simptomi oboljenja već prisutni. Zato moramo da reprogramiramo sebe i da o zdravlju mislimo na vreme i postupimo po pravilima preventive.

Cilj preventive je da se zdravlje očuva, odnosno spreči pojava poremećaja i razboljevanja. Postoje različite edukacione i motivacione tehnike u eliminisanju faktora rizika koje se sprovode uz stručni nadzor lekara. Zdravim osobama ove tehnike mogu pomoći da izbegnu faktore rizika na vreme i da dugo, u budućnosti, sačuvaju svoje zdravlje. Kod osoba sa identifikovanim faktorima rizika ili prvim znacima oboljenja, stručna edukacija i motivacija doprineće promeni navika i stilova života i time uticati na suzbijanje potencijalnih oboljenja ili ublažavanje simptoma. Stoga je upućenost u rad škole zdravlja veoma važna na vašem putu ka očuvanju sopstvenog zdravlja.

Osim programa prevencije, treba se pozabaviti i programom pravilne ishrane i fizičke aktivnosti, koja je podjednako važna za očuvanje zdravlja.

Program pravilne ishrane i fizičke aktivnosti nije za sve isti. Preporučuje se, najpre, konsultacija sa stručnim licem oko pravilnog praktikovanja određenih fizičkih aktivnosti, kao i konzumacije određenih namirnica, pa čak i konzumiranje određenih suplemenata, ukoliko postoji potreba za tim. Nakon utvrđivanja životne dobi, mera visine, težine, načina ishrane, prisustva i vrste gojaznosti (body mass index), laboratorijskih parametara (holesterol, trigleciridi), pa čak i načina i tempa života, preporučuje se korekcija ishrane i obavljanje fizičke aktivnosti. Na taj način izbegavaju se dijete i izgladnjivanje koji su štetni za organizam i njegovo funkcionisanje, a balansiranom ishranom i fizičkom aktivnošću srazmernu količinom ishrane, postiže se željeni izgled figure, kao i uravnoteženo funkcionisanje organizma.

Za prevenciju kardiovaskularnih oboljenja, savremeni programi fizičke aktivnosti treba da sadrže vežbe za mišićnu snagu, a određivanja opterećenja su individualna.

Za početak krenite od najednostavnijih koraka: šetnje u prirodi, adekvatnog sna i izbegavanja stresnih situacija.

Dr Mila Živojinović

Preporučujemo

foto

06. 09. 17

Najlepše fotografije veridbi u 2017. godini

Ko kaže da bajke ne postoje?!

foto

14. 08. 17

Dama među oblacima

Svet na dlanu...kroz pilotsku kabinu

Search